III Koncert Kameralny - Ad Libitum w Dobrej

 23 sierpnia w zabytkowej świątyni w Dobrej mieliśmy okazję gościć zespół Ad Libitum, który wystąpił w cyklu Letnich Koncertów Kameralnych organizowanych w naszej gminie. 
Podczas koncertu wystąpiła trójka artystów, którzy popisali się swoimi umiejętnościami gry m.in na klawesynie, gitarze klasycznej oraz lutni. Całości dopełniał głos sopranowy.

Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach charakter muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się renesansowymi pieśniami hiszpańskimi odkrytymi niedawno przez zespół „Ad libitum” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Niezwykle interesującym brzmieniowo i również rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G. F. Händla No se emenderá jamás, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, budzi skojarzenia z barwnym strojem torreadora, flamenco czy architekturą Gaudiego. Ciekawostką repertuarową jest także Sonata c-moll T. Giordaniego oryginalnie napisana na gitarę i b.c., z jednej strony zachowana w estetyce stylu barokowego, z drugiej zapowiadająca już epokę klasyczną. Koncert wieńczy niezwykle interesująco opracowany utwór – „Ave Maria Andina”, zawierający zarówno części kontemplacyjne jak i bardzo wirtuozowskie oraz motoryczne.

KATARZYNA PUCH - absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncertowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą m.in. na XIX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, IX Festiwal Młodzi Artyści w Krakowie, XV Nowohucka Wiosna Muzyczna w Krakowie, XIV Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Limanowej. Odznaczona przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową za wieloletnią działalność chóralną. Współpracuje z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz z Operą Krakowską. Od 2009 r. prowadzi zajęcia z emisji głosu z Chórem Chłopięcym Bazyliki MBB w Limanowej.

MAŁGORZATA WŁODARCZYK- absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym w klasie gitary klasycznej dra Michała Nagy. Obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych w tej samej klasie. Studiowała również grę na lutni u Jerzego Żaka. Pracowała pod kierunkiem wybitnych gitarzystów i lutnistów. Brała udział w warsztatach, seminariach i wykładach na temat interpretacji muzyki epoki baroku prowadzonych przez wybitnych znawców sztuki. Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach w ramach I, II, IV i V Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie. Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i zagranicą.

PAULINA TKACZYK - doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla. Ukończyła również studia podyplomowe Monachium w klasie klawesynu Prof. Christine Schornsheim uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. Swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. W 2002 roku założyła zespół „Cantica Sacra”, następnie „Musica Graziosa” oraz „Ad libitum”. Współpracuje również z wieloma zespołami polskimi i zagranicznymi. Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki barokowej. Koncertuje jako klawesynistka, pianistka i flecistka w kraju i za granicą. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w Polsce, Francji, Niemczech, Słowacji 
i Szwajcarii – między innymi: XXIX Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, XIII Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów w Tarnowie”, Tynieckie Recitale Organowe, Gliwicki Festiwal Bachowski, 32 Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Tego lata był to ostatni koncert kameralny. Na kolejne zapraszamy już w przyszłym roku.

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej