130. Lecie Kolei TranswersalnejW dniach 4-5 października 2014 r. na trasie Chabówka - Rabka Zdrój- Mszana Dolna- Kasina Wielka - Dobra - Piekiełko-Limanowa- Męcina - Nowy Sącz - Grybów- Stróże - Biecz- Jasło- Krosno - Sanok - Zagórz przejedzie jubileuszowy pociąg retro na 130. Lecie Kolei Transwersalnej organizowane przez Lokomotywę Koalicja Kolei Galicyjskiej, Agencję Artystyczną Baszta i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Przejazd pociągiem retro na trasie Chabówka – Nowy Sacz – Zagórz będzie niepowtarzalną podróżą w przeszłość po jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie. 
Uruchomiona 130 lat temu 16 grudnia 1884 roku Trasa Kolei Transwersalnej biegnąca wówczas z Czadcy/ Słowacja/ przez Chabówkę, Nowy Sącz, Zagórz do Husiatyn/ Ukraina/ była wielkim dziełem techniki kolejarskiej. W ciągu dwóch lat 1882-1884 nie dysponując dzisiejszymi zdobyczami techniki wybudowano blisko 500 km linii kolejowej z licznymi mostami i wiaduktami. 
Niestety ta piękna trasa w okresie transformacji zaczęła popadać w ruinę i na większości z niej zanikł kompletnie ruch kolejowy.
Grupa pasjonatów skupiona w Lokomotywie Koalicji Kolei Galicyjskiej walczy od dwóch lat o ocalenie tej unikatowej trasy i przywrócenie na niej ruchu kolejowego. Jest to niepowtarzalna okazja do zbudowania wielkiej atrakcji turystycznej przyciągającej rzesze turystów z Polski i całego świata. 
W czasie podróży pociągiem będziemy mieć okazję podziwiać historyczne stacyjki, jeszcze niedawno tętniące życiem, na których Gospodarze Miast i Gmin przygotowali liczne niespodzianki. Będziemy również podziwiać jesienne klimaty Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, i Niskiego. 

Ramowy program 
4 października 2014: / sobota/

godz. 8.00 - Chabówka zwiedzanie skansenu i wyjazd o godz. 9.00
Rabka-Zdrój, Mszana Dolna, Kasina Wielka, Dobra, Piekiełko, 
Limanowa, Męcina , Nowy Sącz / nocleg/ 

5 października 2014 roku: / niedziela/ 

godz. 8.00 – Nowy Sącz , Grybów, Stróże, Biecz, Jasło, Krosno, Sanok, Zagórz. 

Z Zagórza powrót autobusami do Chabówki./ godz. nocne/ 

Szczegóły na stronie :
www.aabaszta.pl, www.odkryjbeskidwyspowy.pl 
email: abaszta@wp.pl

tel. 508 111 684, 606 356 564
18 55 55 685