Wyprawa „młodych naukowców” z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi do Belska i Warszawy

W dniach 29 i 30 maja 2014 r. uczniowie klasy II szkoły podstawowej z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi brali udział w wycieczce edukacyjnej do Belska i Warszawy. Udział w wycieczce był jednym z punktów realizowanej w szkole od 2012 r. innowacji pedagogicznej pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii EDUSCIENCE”.

Wyjazd rozpoczął się we wczesnych godzinach rannych, ale dla naszych uczniów, którzy bardzo entuzjastycznie podeszli do wycieczki nie był to żaden problem. O godzinie 5.00 rano wszyscy zebrali się na odprawę i ruszyliśmy w drogę. Po wielu godzinach dotarliśmy do celu, jakim był Belsk pod Warszawą. Rozpoczęła się przygoda edukacyjna, jakże inna od codziennych szkolnych zajęć. Z pewnością dzieci długo będą ją wspominać.

Pierwsze zajęcia odbyły się w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym w Belsku. Tam dydaktycy w przystępny sposób dla grupy wiekowej tłumaczyli, na czym polega pole magnetyczne i inne zjawiska, a wszystkie informacje poparte były doświadczeniami. Bieguny magnetyczne – hmm, na pewno zapamiętane przez naszych uczestników, takie same się odpychają, a przeciwieństwa się przyciągają – prawie jak w życiu.
Bardzo uczestnikom podobały się doświadczenia z bateriami słonecznymi, gdzie każdy miał możliwość, ba, każdy bardzo chciał spróbować, że to działa bez widocznego dopływu prądu. Na przykład za pomocą „magicznej różdżki” zaświecały się żarówki trzymane przez uczniów. Po części dydaktycznej przyszedł czas na trochę relaksu. Dzieci otrzymały od dydaktyków dwie ogromne piłki balonowe i brały udział w konkursach. Było dużo śmiechu i radości.

Po bardzo ciekawych zajęciach ruszyliśmy na miejsce noclegu. „Śródborowianka” – „wśród borów” dzieci zjadły pyszną kolacje i spędziły noc. Dla niektórych było to wielkie przeżycie, daleko od domów, od rodziców, ale wszystko przebiegło pomyślnie. Naprawdę nasi podopieczni byli dzielni – byłyśmy z nich dumne.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od odwiedzenia siedziby Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Uczniowie byli podekscytowani i nie mogli się doczekać kolejnych wrażeń. Zaproszono nas do Laboratorium Paleomagnetyzmu, gdzie w formie zajęć warsztatowych uczniowie poznawali kolejne zjawiska i właściwości materiałów. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić magnetyzm wybranych substancji, a nawet magnetyzm samych siebie.
Największa wartość wyszła uczniowi, który w trakcie trwania doświadczenia miał założone okulary, poczuł się wyróżniony na tle grupy . Kolejne zajęcia przeprowadzała Pani dydaktyk, która opowiadała o Spitsbergenie, o biegunach, florze i faunie na nich się znajdujących. Ponieważ dzieci wcześniej słyszały o tym na zajęciach w szkole korzystając z platformy Eduscience, tak trudne informacje jak: biegun, równik, Arktyka, Antarktyda, niedźwiedzie, pingwiny i inne zwierzęta biegunowe po tych zajęciach nie były już dla nich zagadką, a wiedza o tych zagadnieniach została przez dzieci w pełni przyswojona.

Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Zanim dotarliśmy do celu, dzieci jadąc autokarem z jednego punktu do drugiego miały możliwość zobaczenia stolicy w całej okazałości: Pałac Kultury i Nauki, Sejm i Senat, Pałac Prezydencki, Stadion Narodowy, a wyjeżdżając już z Warszawy - Lotnisko Chopina. Z zachwytem oglądały w realu obiekty, które znały wcześniej tylko ze zdjęć.

Warsztaty muzealne prowadzone były w sposób ciekawy, prowadzący przedstawiał pochodzenie i właściwości różnych skał. Każdy oglądany „kamień” wzbudzał ciekawość uczniów. Eksponaty muzealne zachwyciły naszych uczestników. Uczniowie byli pod wrażeniem zobaczonych między innymi meteorytów, jak i ekspozycji ssaków zimnolubnych i ciepłolubnych - czaszka mamuta była naprawdę potężna.
Dziewczęta zachwyciła komnata bursztynów, a szczególnie biżuteria z nich wykonana. Każda z nich marzy teraz o takiej biżuterii.

Niestety to był końcowy przystanek naszej wyprawy, wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Była ona długa, dzieci już zmęczone, ale szczęśliwe z uśmiechem na twarzy wracały do swoich rodziców, nie mogąc się doczekać kiedy opowiedzą o swoich wrażeniach i doświadczeniach jakie ta wycieczka im przyniosła.

W tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Limanowa - Panu Władysławowi Pazdanowi za sfinansowanie kosztów dojazdu do Warszawy i drogi powrotnej do Limanowej a organizatorom za wspaniałą wycieczkę edukacyjną.

 Uczniowie klasy II szkoły podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi, wraz  z opiekunami: Anną Twaróg i Kingą Tomaszek. 

Źródło: ug.limanowa.pl