Poetyckie Ogrody w Starej Wsi

W ramach XI Poetyckich Ogrodów w gminnej bibliotece publicznej w Starej Wsi w dniu 30 maja o godz. 20°°, odbyło się spotkanie autorskie siedmiu poetów, którzy przedstawili swoją twórczość przed publicznością zebraną w Bibliotece.

Wieczór poetów otworzył Jacenty Musiał Dyrektor Biblioteki, który przywitał wszystkich uczestników, zaznaczając na wstępie, że jest to wieczór szczególny dla naszej Biblioteki, ponieważ gościmy po raz pierwszy tak znanych poetów.

Słowo, które ma nas uskrzydlać, bo poezja to sztuka wyobraźni.

Następnie głos zabrał Marek Jerzy Stępień inicjator, organizator oraz koordynator ,,Poetyckich Ogrodów’’, który przedstawił w skrócie początki oraz 11 lat wspólnych spotkań poetyckich w Limanowej. Tym, co odróżnia Poetyckie Ogrody od innych imprez literackich jest zgromadzenie w jednym miejscu znanych w całej Polsce twórców oraz początkujących poetów. Owocem Poetyckich Ogrodów jest Almanach, w którym opublikowano nadesłane przez 33 autorów wiersze.

Po wprowadzeniu gości w ideę Ogrodów Poetyckich oddano głos księdzu oraz poecie Eligiuszowi Dymowskiemu, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał o poetach prezentujących swoje utwory, a także wprowadzał w nurt poezji jaką reprezentują.

Jako pierwszy zaprezentował swą twórczość Tadeusz Basiaga urodzony w 1960 roku w Nowy Saczu. Poeta i prozaik. Studiował filologię polską na UJ. Wierzse i opowiadania drukował od 1988 roku. w ,,Almanachu Sądeckim’’ ukazały się jego arkusze poetyckie ,,W mojej bajce’’ i ,, Czas pamięci’’. Opublikował tomiki wierszy: Przebudzenie, Miłość i miłość, Słońca depresji, Codzienny wiersz, Jeden liść, Ku ciszy. Swoje wiersze drukował w ,,Akcencie’’ i w ,, Toposie’’ oraz w wielu regionalnych i ogólnopolskich almanachach. Przez wiele lat czynnie uprawiał taternictwo.

Andrzej Dębkowski urodził się w Zelowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Poeta, krytyk literacki, publicysta, eseista, dziennikarz i wydawca. Autor szkiców i esejów krytycznoliterackich. Redaktor naczelny ,, Gazety Kulturalnej’’. Współzałożyciel Klubu Literackiego ,, OD- NOWA’’ w Bełchatowie, redaktor serii wydawniczej ,,Biblioteka OD-NOWY’’. Debiutował w 1988 r. w miesięczniku ,, Do Przodu’’. Autor ponad tysiąca publikacji prasowych. Jego wiersze tłumaczono na język włoski, czeski, litewski, estoński, rosyjski, węgierski, serbski, niemiecki i ukazały się drukiem w pismach literackich w Czechach, Rosji, na Węgrzech i na Litwie. Opublikował wiele poetyckich tomików. Współpracuje jako publicysta z prasą kulturalną w kraju i za granicą.

Eligiusz Dymowski urodził się w 1965 roku w Sannikach na Mazowszu. Franciszkanin, wykładowca teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki. Studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 2001 r. doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1999- 2005 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie. Obecnie przełożony i proboszcz franciszkańskiej parafii w Krakowie- Bronowicach Wielkich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii i literatury, m.in. 12 tomików poetyckich.

Dorota Lorenowicz urodziła się i wychowała w Krakowie. Absolwentka UJ. Przez wiele lat pisała ,,do szuflady’’. W 1992 r. ukazał się jej pierwszy tomik wierszy pt. Tobie mężczyzno, w 2001 r. To ja… kobieta , a w 2003 Moje 7 światów. Opowiadania drukowała w różnych czasopismach. Występowała w Radiu Kraków, w Radiu Alfa, w Programie I Polskiego Radia. Wieczory autorskie m.in. w krakowskim kabarecie ,, Loch Camelot’’, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, w Zamku królewskim w Niepołomicach. Członkini Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno- Literackiego w Krakowie, oraz Związku Literatów Polskich.

Mateusz Pieniążek poeta, autor książek dla dzieci: bajek, baśni, opowieści i legend, twórca pastorałek i kolęd. Autor spotkań i warsztatów literackich w kraju i zagranicą ( Niemcy, Litwa, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Gagauzja, Naddniestrze). Współzałożyciel kwartetu muzycznego < Symphonia Aquaria> o charakterze autorsko- literackim. Autor libretta do kantaty ,,Wiosna- lato’’ Macieja Małeckiego. Były Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, współzałożyciel Schroniska dla bezdomnych w Przemyślu. Doktor nauk humanistycznych ( Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), nauczyciel, oblat benedyktyński.

Kazimierz Świegocki urodzony w 1943 roku w Łopatkach ( woj. sieradzkie ). Jeden z czołowych poetów Pokolenia 68’, współorganizator marcowych wystąpień na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1986 doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat wielu konkursów poetyckich. Debiutował stosunkowo późno, bo w roku 1974, ale za to wyjątkowo dojrzałym tomikiem poezji pt. ,,Genealogia’’. Jest autorem znakomitych esejów poświęconych twórczości naszych romantyków, postromantyków i poetów emigracyjnych. Jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym w katedrze Filozofii i Socjologii Wyższej Szkoły Rolniczo- Pedagogicznej w Siedlcach. Jego twórczość reprezentuje nurt liryki filozoficznej i odznacza się wyjątkowym bogactwem stylistycznym.

Marek Jerzy Stępień urodził się w 1955 r. w Kiełczewicach Maryjskich, woj. lubelskie. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Limanowej. Mgr inż., górnik, pracujący w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju. Opublikował zbiór wierszy 154 wiersze, obejmujący okres twórczości od 1972 r., tomiki poetyckie: Nie zapomnijcie o Bogu, W stronę miłości, Droga we mgle, Miasto na wyspach, Niedosiężny ogród, Przed nadejściem zimy, Słowa na wietrze, Na promenadzie przeczuć, Na wzgórzach Ewangelii oraz eseje – Bóg i nadzieja i Ku wyższym poziomom.

Recytacja wierszy przeplatała się z poezją śpiewaną w języku francuskim, włoskim, polskim w wykonaniu Mateusza Pieniążka. Twórczość zgromadzonych poetów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem przybyłych gości. Wieczór zakończył się wspólnym śpiewem ,,Barki’’. Jesteśmy zaszczyceni, że Biblioteka miała przyjemność gościć twórców tak wielkiego formatu.

Dziękujemy również twórcom za przekazanie nieodpłatnie dla Biblioteki swoich publikacji w ramach ogólnopolskiej akcji ,, Drugie Życie Książki’’.

 J.J.

Źródło: www.biblioteka-gminy-limanowa.pl