„Jedynka” z wizytą w Hiszpanii

Malownicze miasteczko Tolox położone na południu Hiszpanii, w prowincji Malaga, w Andaluzji gościło czwarte spotkanie projektowe Comenius "Let’s First Understand Our National Heritage in order to Define and Build Our European Identity". Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej prezentowali zdjęcia przedstawiające współczesną rzeźbę i rękodzieło.

Zdjęcia zostały zrobione w Muzeum Regionalnym, Muzeum Parafialnym i Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej. Ponadto zaprezentowaliśmy taniec narodowy krakowiak, który został nagrodzony gromkimi oklaskami. Zespoły z ośmiu krajów zaangażowanych w realizację projektu wybierały najlepsze, ich zdaniem fotografie, które ozdobiły wspólny kalendarz na rok 2015 przedstawiający najważniejsze święta narodowe.
Uczniowie szkoły C.E.I.P. SAN ROQUE zaprezentowali gościom tradycyjne tańce hiszpańskie oraz współczesne. Mieliśmy możliwość zatańczyć pod okiem profesjonalnej nauczycielki tańca i poczuć namiastkę południowych rytmów.

Przysłowie hiszpańskie mówi: „Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział”. Mieliśmy okazję podziwiać Alhambrę uznawaną za jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki muzułmańskiej w Grenadzie, oraz Generalife, pałac letni emirów Grenady i jedne z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich. Zabytki te wpisane są  na listę dziedzictwa UNESCO.
Spacer wąskimi uliczkami starego miasta Alhama de Grenada był świetnym odpoczynkiem po długim i pełnym wrażeń dniu.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była Malaga nad Morzem Śródziemnym. Forteca Alcazaba jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Labirynt bram i zakrętów sprawia, że długi spacer staje się przyjemny i intrygujący. Z ruin fortecy  podziwialiśmy zapierający dech w piersiach widok na malowniczo położone miasto i port u podnóża Gór Betyckich. Zbiory Folk Art Museum przybliżyły nam architekturę i sztukę Andaluzji na przestrzeni wieków. 

Warto również wspomnieć o monumentalnej Katedrze Wcielenia (the Cathedral of  Malaga), która zaciekawiła  nas różnorodnością stylów: gotyckim, barokowym i renesansowym. 
Doskonałym dopełnieniem naszej wędrówki był spacer brzegiem Morza Śródziemnego. Nasi hiszpańscy gospodarze ugościli nas tradycyjną paellą oraz potrawami przygotowanymi na bazie owoców morza, oliwek, sałaty, pomidorów i oczywiście wszechobecnej oliwy z oliwek. 
Inne przysłowie mówi: „Podróże kształcą”. Życzymy wszystkim, aby mogli zwiedzić tak urokliwy kraj, jak Hiszpania, poznać wspaniałych ludzi, ich kulturę i tradycję. 
Program Comenius, Partnerskie Projekty Szkół jest doskonałym rozwiązaniem dla tych uczniów, którzy chcą poznawać nowych ludzi, nowe kraje, wspólnie pracować  i doskonalić swoją znajomość języków obcych. 

Monika Futiakiewicz - Koordynator

Źródło: www.miasto.limanowa.pl