Drugie spotkanie z historią: „Lotnicze ślady na Mogielicy”

W czwartek, 8 maja w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Słopnicach miało miejsce drugie spotkanie z historią pt. „Lotnicze ślady na Mogielicy”. Jego celem było przypomnienie historii sprzed siedemdziesięciu lat, związanej z katastrofą lotniczą w 1944 r. na Mogielicy. Spotkanie miało na celu promowanie regionalizmu poprzez poznawanie nieznanych lub zapomnianych historii związanych z Beskidem Wyspowym.  

Lotnicze ślady na Mogielicy 1944-2014.
28 stycznia 2014 r. minęło siedemdziesiąt lat od wydarzenia, które znacząco wpłynęło na historię mieszkańców Słopnic i okolicznych wsi, znajdujących się u podnóża Mogielicy. Doszło wówczas do katastrofy niemieckiego samolotu Heinkel He-111, w której śmierć poniosła cała załoga. Ludność cywilna poniosła konsekwencje ze strony okupanta w związku z zaistniałym wydarzeniem.
W celu ocalenia podobnych historii od zapomnienia, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK oraz pasjonaci historii postarali się na nowo przedstawić ożywioną narrację na temat wydarzenia sprzed lat. 
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, pani Renata Młynarczyk-Pach, która powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in: Wójt Gminy Słopnice, pan Adam Sołtys, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy Słopnic, a także pasjonaci lotnictwa z czasów I i II wojny światowej oraz eksploracji.    
W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK  oraz student Uniwersytetu Pedagogicznego, pasjonat lotnictwa czasu II wojny światowej – Kamil Stasiak.        
Nauczyciel historii Przemysław Bukowiec w prezentacji multimedialnej przedstawił historię katastrofy niemieckiego samolotu Heinkel He-111 na zboczach Mogielicy w 1944r. Zainteresowani mogli zapoznać się z relacjami świadków na temat katastrofy, historią co dalej działo się z wrakiem samolotu. Na koniec zostały przedstawione miejsca gdzie na terenie Małopolski znajdują się elementy pochodzące z rozbitego samolotu na Mogielicy. Dopełnieniem prezentacji była ekspozycja części przekazanych za pośrednictwem pana Wójta Adam Sołtysa od jednego z mieszkańców Słopnic – pana Stanisława Florka.  
Dzięki udostępnionym materiałom (fotografie, opracowanie) przez pana Tomasza Jastrzębskiego,  można było poznać historię badań nad identyfikacją wraku samolotu prowadzoną przez członków grupy badawczych: Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Aircraft Missing In Action Project z Krakowa. Całość została uzupełniona o zebrane relacje ze wspomnień partyzanckich przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.
Prezentację urozmaiciła wystawa przygotowana przez uczniów klasy IIIb Pawła Pałubiaka oraz Łukasza Więcka, zawierająca m.in sklejony model samolotu He-111. Cała ekspozycja została okraszona komentarzem pasjonata historii lotnictwa, Janusza Jurowicza, który zaprezentował oryginalne elementy wyposażenia broni maszynowej z pokładu samolotu. 
W drugiej części spotkania, student historii Uniwersytetu Pedagogicznego – Kamil Stasiak, zaprezentował prelekcję na temat wykorzystywania samolotów typu Heinkel, przez Niemców w czasie II wojny światowej. 
Zegar, który nadal odmierza czas.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się eksponat zaprezentowany przez pana Romana Dziadonia z Tymbarku. Zegar pochodzący z rozbitego samolotu na Mogielicy, który niezmiennie od siedemdziesięciu lat odmierza czas. Według relacji, zegar otrzymał dziadek pana Romana, za pomoc partyzantom w transporcie żywności z tymbarskiej owocarni. Zegar stanowi pamiątkę rodzinną i nadal odmierza czas.
Na zakończenie spotkania, głos zabrał Wójt Słopnic, pan Adam Sołtys, który wspomniał o historii wiecznie żywej z którą możemy się spotkać na co dzień w najbliższej okolicy, czego najlepszym przykładem są odnalezione elementy samolotu. Spotkanie historyczne podsumowała Dyrektor, pani Renata Młynarczyk-Pach, składając podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie  ekspozycji. Uczestnicy spotkania jeszcze długo rozmawiali o historii, eksploracji, lotnictwie II wojny światowej. Spotkanie po raz kolejny było okazją do wymiany wiadomości i doświadczeń związanych z bliską a nieco zapomnianą historią naszego regionu.

PB

Źródło: www.gim.slopnice.pl