II Konkurs Tradycyjnych Palm Wielkanocnych w Olszówce

W Niedzielę Palmową, która w tym roku przypadła 13 kwietnia, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka po raz drugi zorganizowało Konkurs Tradycyjnych Palm Wielkanocnych. Przeprowadzono go w ramach realizacji zadania pod nazwą „Historia, tradycja i dziedzictwo kulturowe regionu Zagórzan- to co łączy i jednoczy”. Prowadził go Bogdan Nawara, zaproszony przez Stowarzyszenie.

W Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Olszówce dzieci prezentowały przygotowane przez siebie palmy. Było ich wiele i każda miała w sobie coś wyjątkowego. Niestety, jak w każdym konkursie bywa, tylko nieliczni właściciele palm mogli zostać zwycięzcami.

Przyniesione do kościoła palmy oceniała komisja w składzie: Halina Gacek, Zofia Piekarczyk, Julia Wacławik oraz Wojciech Gil. Za podstawowe kryteria komisja przyjęła zgodność wyglądu palm oraz techniki ich tworzenia z tradycyjnymi palmami sprzed wielu lat, które niegdyś tworzyli nasi pradziadkowie. Wybór, jak zwykle, był bardzo trudny. Spośród wielu pięknych palm do ścisłego finału przeszło 13, których właścicielami byli: Bartłomiej Cichański, Tomasz Cieniawski, Radosław Fudala, Amelia Gil, Robert Kościelniak, Bartłomiej Nawara, Marek Nawara, Radosław Nawara, Monika Olesiak, Anna Pietrzak, Mateusz Rzepka, Ola i Adam Urbańczyk oraz Daniel Żurek.

Spośród wyłonionych finalistów przyznano:

· 3 główne nagrody, które otrzymali twórcy najpiękniejszych i tradycyjnie robionych palm. Byli to:

I miejsce- Ola i Adam Urbańczyk

II miejsce- Bartłomiej Nawara

III miejsce- Robert Kościelniak

·Nagrody w kategorii „Najmniejsze palmy” otrzymali:

I miejsce- Radosław Fudala

II miejsce- Monika Olesiak

III miejsce- Daniel Żurek

· Wyróżnienia w kategorii „Palmy średniej wielkości” otrzymali:

- Amelia Gil

- Anna Pietrzak

- Bartłomiej Cichański

- Mateusz Rzepka

- Marek Nawara

- Radosław Nawara

- Tomasz Cieniawski.

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody. Żadne dziecko nie odeszło do domu z pustymi rękoma. Każdy maluch otrzymał małą nagrodę pocieszenia za udział w konkursie.

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka zaprezentowało zrobioną przez siebie w sposób tradycyjny (kwiaty z bibuły, bukszpan, wiklinowe gałęzie oraz bazie) 9- metrową palmę. Swoją palmę prezentowali także rodzice dzieci należących do Zespołu Regionalnego „Olszowianie”.

red. Bożena Kaciczak