Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi z wizytą we włoskiej szkole

Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi wraz z nauczycielami uczestniczyli w roboczym spotkaniu w ramach projektu Comenius It's My Nature, który realizują wspólnie z europejskimi szkołami z Francji, Niemiec, Azorów w Portugalii, Turcji i Włoch. Tym razem spotkanie odbyło się we włoskiej szkole Scuola Secondario Di I Grado A. Balzico w miasteczku Cava de Tirreni w regionie Kampania w prowincji Salerno.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl.V: Julia Sabura, Monika Setlak, Dorota Więcek i Damian Górski oraz nauczyciele Maria Kita, dyrektor Halina Mąka i Magdalena Cepielik. Nasz obecny zjazd, to spotkanie grupy przyjaciół, którzy nie tylko wymieniają się między sobą ciekawymi doświadczeniami pedagogicznymi, ale również porównujemy europejskie szkolnictwo, umiejętności naszych uczniów, ich znajomość języka i kultury krajów uczestniczących w projekcie. Naszym spotkaniom zawsze towarzyszy mała rywalizacja między uczniami w wykonywaniu różnorodnych zadań, które uczestnicy przygotowują w swoim kraju na kolejne spotkanie. Tym razem polskiej grupie uczniów udało się zaskoczyć europejskich kolegów pomimo ich najmłodszego wieku. Zarówno recytując wiersze, śpiewając polskie piosenki, robiąc prezentacje o polskiej przyrodzie, polskich krajobrazach, czy malując plakat zawsze zaskakiwali innych swoimi umiejętnościami, zaangażowaniem i zgodną współpracą w grupie. Ich umiejętności zostały szybko zauważone przez koordynatorów z innych krajów. Byłyśmy niezwykle dumne z naszych uczniów.

W czasie pobytu na spotkaniu w Cava de Tirreli nasi włoscy gospodarze zorganizowali dla nas kilka bardzo ciekawych wycieczek, które nierozerwalnie łączyły się z tematem naszego projektu. Mogliśmy podziwiać cudowną architekturę miasteczka Cava de Tirreni, które leży w regionie Kampania, w prowincji Salerno. Miasteczko jest położone między zaspanymi górami milcząco drzemiącymi nad miasteczkiem. Spacerując po nim można wypić w niezliczonych kawiarenkach przepyszną kawę i zjeść najbardziej słodkie ciasteczka na świecie. Mieliśmy również okazję wejść do klasztoru Najświętszej Trójcy w Cavie, który został założony w 1011 r.

Zespół klasztorny jest perłą kultury, gromadzącą liczne dzieła architektury, sztuki i archiwistyki, uznaną już w XIX w. za jeden z narodowych zabytków Włoch. Mogliśmy, również podziwiać rozciągające się wzdłuż południowej części włoskiego półwyspu Sorrentine wybrzeże Amalfi położone nad Morzem Tyrreńskim, które oszałamia postrzępionymi klifami, migoczącymi zatoczkami oraz stokami gór zwanymi Monti Lattari. Miejsce to zniewala urodą niewiarygodnych stromych skał ze skalnymi półkami, na których Włosi uprawiają słodkie pomarańcze, mandarynki i niezwykle duże cytryny.
Niesamowite wrażenie wywiera również widok „zawieszonych na skałach” domów zwisających wprost nad brzegiem morza. Wybrzeże przyciąga łagodnym klimatem i wieloma interesującymi zabytkami z przepięknymi rezydencjami położonymi na zboczach klifu. Wąska droga wije się leniwie po zboczu zataczając niezliczone zakręty i jest tak wąziutka, że czasem nie mogą się minąć ze sobą dwa samochody. Jadący z nami kierowca autobusu, co chwilę trąbił, by nadjeżdżający z przeciwnej strony inny kierowca wiedział o nim wcześniej, nim spotkają się w najwęższej części jezdni, bo przed nimi bardzo często pozostawała tylko przepaść. Najcenniejszą budowlą miasta Amalfi jest katedra św. Andrzeja. Wyrastająca u szczytu schodów katedra góruje nad nadmorskim miasteczkiem a na szczycie jej zdobionej fasady, umieszczono typową dla tego regionu kopułę z glazurowanych kafelków. Najważniejszą relikwią katedry jest ciało św. Andrzeja pochowane w krypcie. Przewodnik oprowadzający nas po katedrze z niezwykłą czułością opowiadał nam o Janie Pawle II i o jego zasługach dla samej katedry, które wypisane są na marmurowej tablicy u wejścia do katedry. Podążając z deszczowego Amalfi w kierunku Cava de Tirreni zatrzymaliśmy się w Vietri sul Mare. Miasteczko słynące na wybrzeżu Amalfi z ciekawie ręcznie malowanej ceramiki, pełnej sklepów położonych niemalże na głównej ulicy, by zachęcić turystów do zatrzymania się i kupienia kolorowych pamiątek. Wspaniała śródziemnomorska przyroda, ciepłe wody błękitnego morza, łagodny klimat i piękno architektury zawsze pozostaną w naszej pamięci po spotkaniu z miłymi i bardzo gościnnymi przyjaciółmi z Włoch.

Comenius to projekt, który pozwala by młodzież miała okazję nie tylko zwiedzić Europę i zobaczyć europejskie szkoły, ale również by zawiązać przyjaźnie z rówieśnikami i poznawać różnorodność krajów i ich kultury.

Więcej z  pobytu we Włoszech: spstarawies1.edupage.org

Szkolny koordynator projektu Comenius

Maria Kita