IX Międzynarodowy Turniej Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin – Świnoujście 2013 r.

11 medali i III miejsce drużynowo dla zawodników ARS Klub Kyokushinkai Limanowa

W dniach 21-22 września 2013 r. w hali sportowej przy ul. Witosa 12 w Świnoujściu, pod egidą Polskiego Związku Karate odbył się IX Międzynarodowy Turniej Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin. Honorowy Patronat nad zawodami, które są jedną z największych i najbardziej prestiżowych zawodów tego typu w Polsce objęli: Ambasada Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. Głównym organizatorem imprezy, w której brało udział około 270 zawodników była Świnoujska Akademia Karate Kyokushin, kierowana przez sensei Pawła Sujkę, zaś współorganizatorami byli: Urząd Miasta Świnoujście, Okręgowy Zachodniopomorski Związek Karate, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, Miejski Dom Kultury. W tegorocznym turnieju mieli zaszczyt uczestniczyć młodzi karateka z Klubu Kyokushinkai ARS, który działa przy Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej. Udział w zawodach był doskonałą okazją by, choć w niewielkim stopniu zwiedzić atrakcje Świnoujścia, a zwłaszcza świnoujską plażę. Dlatego ósemka zawodników pod kierunkiem sensei Arkadiusza Sukiennika wyruszyła do Świnoujścia już w czwartek. Zgodnie z założonym planem piątek był dniem odpoczynku po podróży połączony ze zwiedzaniem miasta. Dla niektórych z limanowskich zawodników był to pierwszy w ich życiu pobyt nad Bałtykiem. Piękno świnoujskiej plaży, oraz centrum miasta i parku powodowało, że wszyscy żałowali, że piątek tak szybko się skończył. Sobota była pierwszym dniem sportowej rywalizacji na tatami. W prawdziwie międzynarodowej oprawie i w podniosłej atmosferze spotęgowanej dźwiękami Mazurka Dąbrowskiego nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów, którego dokonała wiceprezydent Świnoujścia Pani Joanna Agatowska. Podczas otwarcia głos zabrał również sędzia główny tegorocznych zawodów, Członek Zarządu PZK - sensei Andrzej Kłujszo, a następnie gość honorowy turnieu shihan Włodzimierz Rój – legenda polskiego Kyokushin Karate, pierwszy Polak, który zdobył tytuł mistrza europy w Karate Kyokushin oraz wieloletni trener kadry narodowej Polski w tej dyscyplinie. Podczas ceremonii otwarcia turnieju odbyło się wyróżnienie zasłużonych osób dla rozwoju Karate Kyokushin. W gronie wyróżnionych osób znalazł się sensei Arkadiusz Sukiennik, który w uznaniu zasług w krzewieniu szczytnych idei Karate Kyokushin otrzymał pamiątkowy grawerton. W pierwszym dniu Turnieju zostały rozegrane konkurencje wśród młodszych zawodników - między innymi kadetów (12-13 lat) i młodzików (14-15 lat). W tych kategoriach wiekowych, w konkurencjach kata i kumite miasto Limanowa reprezentowali kadeci: Sukiennik Renata i Wajda Dariusz oraz młodziczki: Kopka Aleksandra i Poręba Emilia. Cała czwórka limanowskich zawodników zaprezentowała się bardzo dobrze. Wśród kadetów Wajda Dariusz w konkurencji kata zdobył srebrny medal. Niestety w konkurencji kumite przegrał swoją walkę o wejście do finałowej czwórki i tym samym w klasyfikacji końcowej tej konkurencji uplasował się tuż za podium. Kadetka - Sukiennik Renata podobnie jak Darek Wajda w konkurencji kata zdobyła srebrny medal. W konkurencji kumite bez problemu, po zdecydowanie wygranych pojedynkach zakwalifikowała się do finałowej czwórki. Niestety w walce o wejście do ścisłego finału Renata zbyt mocno wykonała kopnięcie (mawashi-geri) w głowę swojej rywalki i została ukarana przez sędziów punktem ujemnym, co w efekcie końcowym spowodowało, iż przegrała walkę o wejście do ścisłego finału. W klasyfikacji końcowej zajęła trzecie miejsce zdobywając brązowy medal. Kolejnymi konkurencjami rozgrywanymi w sobotę, w których startowały zawodniczki ARS Klub Kyokushinkai były: konkurencja kata młodziczek oraz kumite młodziczek. Można powiedzieć, że te dwie konkurencje zostały zdominowane przez zawodniczki z Limanowej. W konkurencji kata młodziczek pierwsze miejsce na podium i złoty medal zdobyła Kopka Aleksandra, a jej klubowa koleżanka Poręba Emilia zajęła trzecie miejsce na podium zdobywając brązowy medal w tej konkurencji. W konkurencji kumite młodziczek obie limanowskie zawodniczki bezproblemowo zakwalifikowały się do finałowej czwórki, a następnie do ścisłego finału. Mimo iż walka finałowa tej konkurencji obywała się między klubowymi koleżankami to nie przypominała treningowego sparingu w dojo. Z przebiegu walki widać było, że zarówno Ola i Emilia bardzo chciały zdobyć złoty medal. Pierwsze dwie minuty walki nie wyłoniły zwyciężczyni. Po równie wyrównanej dogrywce o zwycięstwie zadecydował sędzia maty. Jego zdaniem Emilia Poręba była lepsza i zdobyła złoty medal w kumite młodziczek. Aleksandra Kopka zajęła w tej konkurencji drugie miejsce na podium. W drugim dniu zawodów w konkurencjach kata i kumite rywalizowali juniorki i juniorzy (16-17 lat). ARS Klub Kyokushinkai w tej kategorii wiekowej reprezentowali Adamczyk Julia, Gaik Jakub, Wajda Bartłomiej i Kędzierski Grzegorz. Adamczyk Julia rywalizowała w konkurencji kata juniorek bez większego szczęścia – w klasyfikacji końcowej zajęła miejsce tuż za podium. Do miejsca medalowego brakło jej 0, 2 punktu. Brak „szczęścia” w kata Julia zrekompensowała sobie w konkurencji kumite juniorek -60 kg. W tej konkurencji Julia była bezkonkurencyjna, stoczyła zacięte pojedynki, wygrywając każdy w zdecydowany sposób i zdobywając złoty medal w kumite juniorek -60 kg. Dobrze zaprezentowali się również Gaik Jakub i Wajda Bartłomiej, odnotowując kolejne sukcesy w swojej karierze sportowej. Bartłomiej Wajda zdobył brązowy medal w konkurencji kata juniorów oraz brązowy medal w konkurencji kumite juniorów -70 kg. Jakub Gaik w konkurencji kata nie odnotował sukcesu, za to w kumite juniorów -70 stoczył na tyle dobre pojedynki, że bez problemu zakwalifikował się do ścisłego finału. W walce finałowej Jakub stoczył wyrównany i zacięty pojedynek ze swoim rywalem. Regulaminowy czas walki nie przyniósł jednoznacznego werdyktu, po 2 minutach sędziowie zarządzili dogrywkę, po której sędziowie wskazali wygraną przeciwnika. Jakub w efekcie końcowym zajął drugie miejsce na podium i zdobył srebrny medal w kumite juniorów -70 kg. Z całej czwórki juniorów, reprezentujących miasto Limanowa najmniej szczęścia, ale i doświadczenia miał debiutant na macie – Grzegorz Kędzierski. Rywalizował on w kumite juniorów +70 kg. Ważący 73 kg Grzegorz spotkał się w pierwszej walce z dużo wyższym i cięższym zawodnikiem.  Mimo, że przewaga fizyczna rywala była znacząca Grzegorz wykazał się hartem ducha i sprawiał swojemu przeciwnikowi wiele kłopotu na macie. Jego szybkość i sposób poruszania się wzbudzały podziw wśród widzów, a złość i chwilami bezradność u przeciwnika. Końcowy werdykt sędziów był jednak niekorzystny dla Grzegorza, ale jak mówi przysłowie „pierwsze koty za płoty”. Warto nadmienić, że Grzegorz jest osobą niesłyszącą i mimo swojej niepełnosprawności walczył ze swoim rywalem jak równy z równym. W kwalifikacji końcowej ARS Klub Kyokushinkai zajął III miejsce, zdobywając łącznie 11 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne i 4 brązowe. Złote medale zdobyli:
  • Adamczyk Julia – w kumite juniorek (16-17 lat)
  • Kopka Aleksandra – w kata młodziczek (14-15 lat)
  • Poręba Emilia – w kumite młodziczek (14-15 lat)
Srebrne medale zdobyli:
  • Gaik Jakub – w kumite juniorów (16-17 lat)
  • Kopka Aleksandra – w kumite młodziczek (14-15 lat)
  • Sukiennik Renata – w kata kadetek (12-13 lat)
  • Wajda Dariusz – w kata kadetów (12-13 lat)
Brązowe medale zdobyli:
  • Poręba Emilia – kata młodziczek (14-15 lat)
  • Sukiennik Renata – kumite kadetek (12-13 lat)
  • Wajda Bartłomiej – w kumite juniorów (16-17 lat)
  • Wajda Bartłomiej – w kata juniorów (16-17 lat)
Od trenerów: Turniej w Świnoujściu był swego rodzaju „powakacyjnym” sprawdzianem naszych zawodników, zwłaszcza juniorów. Można uznać, że wypadł on pozytywnie, ale to nie znaczy, że możemy spocząć na laurach – zwłaszcza juniorzy, przed którymi udział w Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbędą się 12 października w Sieradzu. Mamy nadzieję, że nie wystąpią żadne przeszkody w przygotowaniach zawodników do MP, bo biorąc pod uwagę ich postawę w Świnoujściu możemy mieć cichą nadzieję, że kolejny raz uda nam się zdobyć medal na zawodach tej rangi.  Na podstawie informacji: ARS Klubu Kyokushinkai