Jabłoniec na trasie „Pielgrzymki Pamięci śladami I wojny światowej w dawnej Galicji"

W miniony piątek 9 września 2016 roku na Jabłońcu gościła dwustuosobowa grupa Węgrów na czele z biskupem polowym Wojska Węgierskiego ks. bp László Biró. Cmentarz wojenny na Jabłońcu był jednym z punktów historycznej „Pielgrzymki Pamięci śladami I wojny światowej w dawnej Galicji".

 

 

 

Głównym punktem tej wyprawy była uroczystość odsłonięcia w Przemyślu pomnika węgierskiego huzara i polskiego ułana która odbyła się sobotę 10 września 2016 roku. Na trasie pielgrzymki znajdowały się także inne cmentarze wojenne na terenie dawnej Galicji.

 

 

W uroczystości na Jabłońcu w piątkowe popołudnie wzięli udział także przedstawiciele naszego miasta i regionu. Władze Limanowej reprezentował Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Winiewski. W uroczystości wzięli także udział dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał oraz młodzi mieszkańcy naszego miasta i grupa kilku mieszkańców Jabłońca.

 

 

Uroczystość na cmentarzu wojennym prowadził ks. kapitan Robert Kótai kapelan wojskowy armii wegierskiej. W uroczystości wzięła udział Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze szkoły muzycznej w Szigetszentmiklós oraz zespół „Hungarian Folk Embassy”. Asystę wojskową zapewnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Brygada Piechoty Honwedów” oraz „I. Cesarsko-Królewski Pułk Huzarów”. Udział wzięli także węgierscy harcerze.

 

 

 

Po odśpiewaniu hymnów państwowych Polski i Węgier (warto zwrócić uwagę, że „Mazurek Dąbrowskiego” został odśpiewany po węgiersku) nastąpiło krótkie wprowadzenie historyczne, potem zespół regionalny „Hungarian Folk Embassy” zagrał tradycyjne melodie węgierskie, następnie ks. biskup László Biró podzielił się swymi refleksjami i poprowadził modlitwę za poległych, poczym odczytano apel poległych i złożono wieńce. Na zakończenie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze szkoły muzycznej w Szigetszentmiklós wykonała kilka utworów muzycznych.

 

 

W imieniu władz miasta głos na uroczystości zabrał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Winiewski, zapewnił gości, że mieszkańcy Ziemi Limanowskiej pamiętają o poległych tu Węgrach i kultywują pamięć wydarzeń z 1914 roku. Natomiast ks. biskup László Biró wyraził wdzięczność mieszkańcom Limanowej i całego naszego regionu za pamięć o poległych tu żołnierzach węgierskich. Podziękował także władzom miasta za opiekę nad cmentarzem. Podkreślił, że zawsze jest serdecznie witany w Limanowej i że swoje wizyty w naszym mieście wspomina z radością: „Czuję się tu jak w domu”. W pielgrzymce tej wzięli udział mieszkańcy z różnych regionów Węgier a wśród nich byli tacy których członkowie ich rodzin polegli w Galicji i spoczywają tu na cmentarzach wojennych.

 

 

 

autor tekstu: Karol WOJTAS

autor zdjęć: Jan WINIEWSKI, Karol WOJTAS

 

 

 

Autor: UMLimanowa
Tagi: ,