„Rabianie” we Włoszech

W dniach od 05.06 do 12.06.2015r. Zespół Regionalny „Rabianie’’ z Raby Niżnej przebywał na wyjeździe promocyjno-turystycznym we Włoszech. W czasie kilku dni grupa miała okazję odwiedzić i poznać najbardziej znane miasta Italii. Organizatorem wyjazdu było stowarzyszenie ‘’Razem w Rabie’’.

Pierwszym punktem zwiedzania była Wenecja, w której „Rabianie” mogli zobaczyć Plac i Bazylikę Św. Marka, Most Westchnień i Most Rialto oraz Canale Grande - Wielki Kanał z gondolami. Po południu grupa zakwaterowała się w hotelu „Villa Itala‘’ w Rimini, miasteczku znanym z piaszczystych plaż. Niedziela była dniem relaksu i odpoczynku. Członkowie zespołu spędzili ją na plaży, opalając się i kąpiąc się w Morzu Adriatyckim.

Kolejnego dnia Zagórzanie udali się do pobliskiego miasta - państwa San Marino. Miejsce to mieści się na wzgórzu, z którego rozciągają się przepiękne widoki. Tutaj „Rabianie” zwiedzili jedną z bazylik i przespacerowali się uroczymi uliczkami. Popołudnie spędzili bardzo wesoło - na plaży, wygrzewając się w słońcu.

Wtorek był najintensywniejszym dniem podczas całego pobytu we Włoszech. Z samego rana „Rabianie” wyruszyli w drogę do stolicy Italii – Rzymu. Podróż ta zajęła około 6 godzin. Po południu spotkali się z panią przewodnik, która oprowadziła ich po Placu Hiszpańskim i pokazała Fontannę di Trevi, Pantheon, Plac Navona z kościołem św. Agnieszki, Plac Wenecki, Pomnik Narodowy oraz Kolumnę Trajana. Potem odwiedzili Kapitol, Forum Romanum i Koloseum. W późnych godzinach wieczornych dotarli do Bracciano - miejscowości oddalonej o 30 kilometrów od Rzymu. Tam zatrzymali się w pięknym hotelu „Villa Maria”, z którego roztaczał się cudowny widok na pobliskie jezioro.

Środa była dniem, na który wszyscy członkowie zespołu najbardziej czekali. Zaraz po śniadaniu wzięliśmy udział w audiencji papieskiej w Watykanie, podczas której spotkaliśmy się z Papieżem Franciszkiem - opowiadają uczestnicy włoskiej przygody. Uczestniczyliśmy również w uroczystym błogosławieństwie. Po południu udaliśmy się na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra i modliliśmy się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Było to ogromne i wzruszające przeżycie. Mimo upalnej pogody grupa wytrwała cały dzień w strojach regionalnych, które wszystkim bardzo się podobały i wszyscy bardzo serdecznie (szczególnie obecni tam Polacy) reagowali na obecność zespołu. Wieczorem, po przyjeździe do hotelu i skorzystaniu z hotelowego basenu, mieliśmy okazję zaprezentować folklor swojego regionu właścicielom hotelu „Villa Maria” i gościom hotelowym.

Ostatnim punktem podróży zespołu z Raby Niżnej była Werona. Po zwiedzaniu tego miasta grupa wyruszyła w drogę powrotną.

Jesteśmy pod wrażeniem piękna słonecznej Italii – dodają Rabianie. Zmęczeni, ale zadowoleni (i opaleni) bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów.

Wakacje we Włoszech,

Kto nie był ten nie wie,

Że tydzień spędzony,

Był jak w siódmym niebie.

Pogoda słoneczna,

Piasek, woda, bryza,

Młodość pokazała,

Nie każdy był w ryzach.

Wenecja, Rimini,

Z wodą się kojarzą,

Do tej pory wszyscy,

O powrocie marzą.

Rzym oraz Watykan,

Piękno, jakich mało,

Wiele doświadczenia,

I nauki nam dało.

Było San Marino,

Również i Werona,

Wie każdy najmłodszy,

Skąd Romea żona.

Piękna ta Italia,

Wrócić kiedyś chcemy,

Organizatorom,

Szczerze dziękujemy!!!

(red. Izabela Wacławik i Klaudia Chorążak, Dawid Niżnik).

Serdeczne podziękowania należą się rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu, opiekunom wycieczki, Pani Dyrektor ZPO w Rabie Niżnej- Agacie Jarosz za przychylność naszym planom wyjazdowym, naszemu Proboszczowi Marianowi Krzystkowi za modlitwę o szczęśliwy powrót oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do, tego by zespół mógł przeżyć tak niezapomniane chwile – wyrazy wdzięczności przekazują opiekunowie zespołu. Dziękujemy!!!

Promocja zespołu i kultury Zagórzan możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej uzyskanemu w drodze otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego oraz darowiźnie przyznanej przez Zarząd Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej.

Katarzyna Wacławik